Trasy a nastavení hodinek při ULTRA a dalších bězích
V sobotu 25. března 2023 jsem absolvoval výzvu PVLH. O samotné výzvě píšeme na stránkách Rozběháme Ústí. Zde bych se rád rozepsal o technické přípravě, z hlediska tras, nastavení hodinek atd.
Základní trasa
Původní trasu jsem dostal od Lenky, která má s trasou bohaté zkušenosti. Šlo o čistý záznam GPX stažený z Garmin Connectu. Tedy: trasa nebyla napasovaná přesně na cesty. Problém je časté přenášení GPX z jednoho systému (Mapy.cz, Connect, a kdovícoještě) do druhého. Vždy dojde k nějakému zjednodušení, zkrácení, ignorování nějakých bodů, atd.
Jak se připravit?
Měli jsme tedy k dispozici trasu cca 96 km. Cestou necestou. Většina samozřejmě vedla po cestách, ale samotné kopce byly dost často navigovány přímo, od paty nahoru. Což není někdy problém, ale taky může být, obzvlášť v noci. Nevěděli jsme, v jaký čas byl jaký kopec na té trase zdolán.
Takže řešením bilo připravit ještě vedlejší trasu, která povede celá po cestách, tak abychom měli jistotu, že je to vše schůdné.
Plán byl tedy jasný. Dvě trasy: SHORT a CESTY.
V čem trasy naklikat?
Pro klikání samotných tras moc často nepoužívám portál Mapy.cz. Má sice asi nejkvalitnější mapové podklady, turistické cesty, atd, ale neumí při plánování přímou trasu, mimo cesty. Vždy to podle sebe přeplánuje po cestách. Navíc mi nevyhovuje plánování stylem: Zadej Start a Zadej Cíl. Raději postupně, bod po bodu. Mapy.cz mi zkrátka nevyhovují.
Raději používám aplikaci LOCUS, na tabletu, či v telefonu. Mohu stylusem krásně klikat bod po bodu, volit, zda se má trasa routovat na cesty, nebo kreslit ručně, pohodlně se mi zakreslená trasa předělává. LOCUS má i webovou aplikaci, ale zde mi moc nevyhovuje jejich systém ukládání tras, sdílení, atd. Jedná se o placenou službu. Aplikaci mám již hodně dlouho, kdysi jsem si ji zakoupil, ale nemám důvod platit nějaký paušál pro webovou aplikaci, když vím, že existují jiné varianty.
Při plánování na PC používám službu www.alltrails.com. Tato služba umožňuje pohodlné klikání map, tak, jak mě to vyhovuje. Tedy volím, mezi přímým a smart routováním (rovně, nebo po cestách), a ťukám si bod za bodem. Mapový podklad je dostatečně kvalitní (Openstreetmap) a detailní.
Zpracování tras
Obě trasy jsem si tedy připravil v aplikaci ALLTRAILS. Exportoval jsem ji do GPX a stáhnul do počítače. Poté jsem provedl import do Garmin Connectu. Vše proběhlo v pohodě. Connect bohužel trošičku trasu zjednoduší, ale není to nic strašného. Horší je to se zobrazením trasy přímo v Connectu, respektive s použitými mapovými podklady. Dá s říct, že je to u Garmina to nejhorší možné, co existuje. Mapa je prostě strašná, žádné detaily, nic. Přitom používají také mapy openstreet. Nechápu.
Každou trasu jsem si tedy otevřel v Connectu, a začal jsem přidávat Body k trase. Body k trase jsou super vychytávka. Při běhu se Vám v hodinkách ukazuje vzdálenost do tohoto bodu. Můžete si nastavit svou datovou obrazovku k těmto bodům, ale k tomu dále.
Přidávání bodů je velice jednoduché. Vyberete typ bodu, v našem případě to byly Vrcholy a Jídlo. Můžete samozřejmě využít mraky dalších možností. Pak se musíte trefit bodem na mapě přesně na místo. Bod musí být na trase, nelze jej umístit mimo trasu. Vrcholové body tedy občas byly přibližné, ale jednalo se o rozdíl cca jednotek metrů – žádný problém. Bod jsem pojmenoval podle názvu vrcholu, či občerstvovací stanice (CP #1, CP#2, …) Podle typu bodu se zobrazí na mapce i příslušná ikonka.
Takto jsem postupoval stejně u obou tras. Následovalo uložení, a synchronizace s hodinkami. Samozřejmě trasy se dají sdílet s ostatními, včetně těchto bodů.
Hodinky
Můj současný model Garmin Epix 2, stejně jako ostatní modely Garmin hodinek obsahují aktivitu ULTRA běh. Je určen primárně na ULTRA závody, kde je rozhodující celkový čas. Aktivita umožňuje, pomocí tlačítka BACK/LAP, zaznamenat čas strávený v depu (občerstvovací stanice), aniž by se přerušilo celkové počítání času. Ve výsledku je pak tento čas možno vidět rozdělený.
Nastavení hodinek, aktivity
Tyto hodinky mají AMOLED displej. Jsou tedy prezentovány tak, že zde není absolutní priorita co nejdelší výdrž baterie, ale spíše komfort jako takový. Počítám tedy s tím, že bude nutné tyto hodinky během aktivity dobíjet.
Mám tedy nastaveno v systému, režim USB – Garmin (Menu – System – Režim USB – Garmin). Dále mám nastaven vlastní režim napájení. (Menu – Správce napájení – Režimy napájení – Nová položka) Tuto novou položku mám nastavenou následovně: Satelity: Všechny satelity; Hudba: Vypnout; Telefon: Odpojit; Srdeční tep na zápěstí: Vypnout (používám hrudní pás); Pulsní oxymetr: Vypnout; Mapa: Povolit; Displej vždy zapnutý: Vypnout; Jas: Snížit; Příslušenství: Povolit; Přejmenovat: ULTRA.
Toto celé se nastavuje v hlavním sytému hodinek, ne v nastavení aktivity!
Jak je vidět, nepoužívám u GPS více pásem. Hodinky ukazují, že bych tímto přišel o cca 10 hodin provozu, což je celkem dost. Všechny satelity mi prostě na toto bohatě stačí. Hudbu nepoužívám v hodinkách vůbec, Telefon mám odpojený. Asi to nemám žádný extra velký vliv, může asi být klidně připojený. Hodí se to na další funkci – Live Track. Srdeční tep řeším přes hrudní pás, není potřeba zapnutého snímače na zápěstí. Oxymetr nevyužívám. Displej je vypnutý, zapne se je při pootočení ruky – funguje to tak na 99 % parádně. Když tak zmáčknu tlačítko DOWN. Jas na minimu – naprosto v pohodě. Příslušenství je nutno povolit – kvůli hrudnímu pásu a dalším senzorům (teploměr, …)
V samotné aktivitě Ultra běh mám pak vybraný Režim napájení ULTRA – ten, který jsem si vytvořil. Nastavení datových obrazovek je pak na každém, jak komu vyhovuje. Já osobně využívám hlavně tyto:
Měřič ST Vzdálenost Stopky Tempo Ukazatel výstupu/sestupu |
|
Hodiny Nabití baterie Hodiny baterie |
|
Další trasový bod Vzdálenost k příštímu bodu |
Během aktivity pak mám stejně většinu času aktivní mapu s navigací. Občas přepnu na zobrazení k dalšímu trasovému bodu, či na čas a baterii. Automaticky se zobrazuje i obrazovka, kde je vidět nejbližší trasový bod + 3 následující. Hodinky pak aktuálně přepočítávají zbývající vzdálenost ke všem zobrazeným bodům od aktuální pozice.
V praxi
Během ultra běhu jsme tedy měli k dispozici dvě trasy. Ve třech lidech. Jeden z nás měl tedy trasu po cestách, jiný pak tu se zkratkami. Po cestě jsme pak vždy volili pro nás nejvhodnější variantu, využili jsme tedy kombinaci obojího. Pokud je například trasa závodu přesně stanovená, není potřeba toto využívání dvojí trasy vůbec řešit. Ale i přesto během závodů rád mapou využívám a trasové body také. Vidím tak, kolik mi zbývá do vrcholu, kdy bude CP, kdy si třeba mám vzít magnesium (pokud to tak nastavím), atd.
Výdrž baterie
Během této aktivity mě aktuální fungování hodinek velice mile překvapilo. Během 22 hodin a 111 km mi ubylo cca 70 % baterie. Nemusel jsem tedy ani jednou dobíjet. Na to, že se nejedná o hodinky se super výdrží, jako mají být například 7x, Endura, je tato hodnota velice příjemná a pro mě absolutně dostačující. Kolega, který běžel se mnou, a také s Epixy, dobíjel hodinky na každé CP. Ne, že by se mu vždy úplně vybily, ale v okamžiku, kdy jsem na první CP (20 km) měl úbytek cca 6 %, on měl cca 20 %. Klasické Fenix 7 na tom byly podobně, bylo nutno dobíjet. Důvodem bylo patrně nastavení aktivity, respektive vypínání displeje. Kolega nepoužil aktivitu Ultra běh, ale klasický trail. Fenixy pak displej neumožňují úplně vypnout.
Jediný trabl, který jsem zaregistroval byl, že jsem chtěl využít pro sledování funkci LiveTrack. Nedošlo mi, že musí být povoleno spojení s telefonem. Služba se sice spustila, ale neohlídal jsem si v telefonu, že nefunguje, protože chybělo toto spojení. Tak příště.
Závěr
Myslím, že se při takovýchto akcích vyplatí se připravit. Navíc, pokud, jako v tomto případě není cesta přesně daná organizátory. Zabere to nějaký čas. Ale například nastavení aplikace v hodinkách je jen jednou, pak to funguje pokaždé. Rozhodně mám v plánu trasy závodů předem připravit, nastavit si body, vyplatí se to. Výdrž hodinek mě velice mile překvapila a přestal jsem úplně litovat jejich pořízení (kdy jsem váhal mezi těmito a Fenix 7X právě kvůli baterii).