Ze Zahrádek na Mácháč

Po hodně dlouhé době jsem vyrazil na běh s nějakou bandou. A aby toho nebylo málo, tak hned se dvěma najednou. UL-TRAIL a Rozběháme Litoměřicko. Na běhu jsme jsme se dohodli během týdne. Nejprve mi do toho hodil vidle závod, ale nakonec jsem se rozhodl, že bych měl zvládnout obě akce. Neděle přeci bude pohodička, výklus.

Jedeme

Sešli jsme se před soudem na Střekově. S Lenkou, Maru, Mírou a Kačkou. Ta se zhostila role řidičky, naložila nás do své Tesly a vyjeli jsme. Cestou jsme se zastavili na kávu a asi za hodinu jsme už parkovali u nádraží v Zahrádkách. Na místě už byla banda z Litoměřic a zbytek UL-TRAILU z děčínska. Hned na místě jsme spáchali společnou fotku – bylo nás přesně nepočítaně.

Peklo

Ze Zahrádek jsme společně vyběhli a zamířili do Údolí Peklo. Je to moc krásný úsek, který lemuje Robečský potok. Cesta vede podél potoka, skalami, přes lávky, dřevěné chodníky a lesem. Asi po 5 km toto údolí končí vyhlídkou U Skautské skály, kde je krásný výhled na Horní a Dolní Pekelský rybník.

Z této vyhlídky, kam jsme se škrábali skalami, jsme se nějak rozdělili, neplánovaně. Část bandy seběhla dolů stejnou cestou, zbytek pak pokračoval po hřebeni, ale za chvíli jsme se na cestě setkali.

Dubice

Dál jsme pokračovali do Dubice. Proběhli jsme chatovou osadou, kolem rybníků Dubice a Pískovna a zamířili jsme směrem zpět do Zahrádek, ale jen směrem. Dolní a Horní Pekelský rybník jsme oběhli z druhé strany, než jsme viděli z vyhlídky.

Kvítkov

Za chvíli jsme doběhli do Kvítkova. Zde nás čekal první krpál, který jsme se ctí všichni vyběhli. Z Kvítkova jsme opět zamířili do lesa. Drželi jsme se modré turistické značky, který nás vedla po hřebeni a dovedla na Skleněný vrch. Samotný vrchol jsme ale minuli. Pak jsme seběhli dolů, přeběhli hlavní silnici a Pavlíniným údolím jsme se vraceli zpět do Zahrádek. U Kapličky (ve skále) jsme se rozdělili.

Máchova cesta

Litoměřická banda se odpojila a vrátila se do Zahrádek, k autům. My jsme pokračovali dál. Naším cílem bylo Máchovo jezero. Kačka od nás se vrátila k autu také a přejela s ním zatím k Máchovu jezeru, kde na nás čekala.

Proběhli jsme Zahrádkami a zamířili jsme Máchovou cestou ke kostelu svaté Barbory uprostřed polí. Proběhli jsme kolem něj a skrz obci Borek jsme po Máchově cestě pokračovali dál. Cesta nás dovedla do lesa a na hřeben, který se tyčil na Dlouhým dolem. Byl to moc pěkný úsek, hezky ve stínu. Nahoru, dolu, skály – prostě nádhera.

Na konci hřebene se naše banda opět rozdělila. Děčínská větev UL TRAILU to stočila přímo do Dlouhého údolí a zpět do Zahrádek. My pokračovali a druhou stranu. Ještě než jsme seběhli dolů, do Jestřebí, zastavili jsme se na jedné z vyhlídek.

Jestřebí

Sběhli jsme z hřebene a cesta vedla lesem, a pokračovala do Jestřebí. Trochu jsme si to zkrátili přímo přes pole. Dostali jsme se k hlavní silnici č. 9, kterou se podařilo ve zdraví přeběhnout a vběhli jsme přímo do Jestřebí.

Oběhli jsem bowling a zamířili přímo ke zřícenině. Původně jsme na ni měli přiběhnout z druhé strany, ale z této to také šlo. Po chvilce jsme se vydrápali nahoru. Hrad jsme obešli kolem dokola a našli vstup se schody nahoru. Prudké schody nás vyvedly až na zatravněnou plochu úplně nahoře. Krásné vyhlídky široko daleko.

Do cíle jsme měli už jen pár km a tak jsme po chvilce sešli dolů. V obci jsme si v nějaké samoobsluze koupili kofolu a pak už jsme pokračovali dál.

Staré Splavy

Z Jestřebí jsme opět přešli silnici a dostali se na polní a lesní cesty, které tuto silnici lemovaly. Asi po třech kilometrech jsme se znova vrátili na hlavní silnici, kterou jsme přeběhli a vběhli do Starých Splavů. Oběhli jsme Nový rybník, chatovou osadu, kempy a za chvíli jsme byli v centru. Tam už byl jen kousek na hráz a byli jsme u Máchova Jezera.

Máchovo Jezero

Za chvilku jsme našli Kačku. Slunila se u vody. Přidali jsme se k ní a šli jsme se svlažit do vody. Jo, byla hodně studená. Nejdřív se mi vůbec nechtělo, ale nakonec jsem se odhodlal a hupnul tam taky. Nesměla chybět fotka z vody, ale za chvilku jsme vylezli a převlékli jsme se. Ledová voda byla blahodárná na unavené nohy.

Nakonec jsme se usadili v Turnovské pivnici. Dopřáli jsme si pivka, polévku, kávu a bylo nám moc dobře. Asi za hodinu jsme se zvedli a zamířili zpět k autu.

A domů

Cesta zpět uběhla v pohodě a za necelou hodinku nás Kačka vyhodila u soudu. Rozloučili jsme se se zbytkem, a Lenkou jsme přešli most do centra. A to bylo vše.

Byla to moc krásná akce. Spousta lidí. Poslední dobou běhám sám, je to skvělé, ale s bandou lidí to má také své kouzlo. Těším se na další společné výběhy. Trochu jsem se v pátek před víkendem bál, jak to zvládnu. Přeci jen, v sobotu celkem svižný závod, 20 km a dnes skoro 30 km. Sice pohodovým tempem, ale chvílemi jsem toho už také měl plné zuby. Byl jsem už rád, když jsme u Mácháče zastavili. Úplný výklus to nebyl, ale stálo to za to.


Záznam trasy

Download file: machac.gpx

 

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Similar Posts